... Самбірсько-Дрогобицька єпархія УГКЦ. Історія розвитку і сучасний стан
header-dds1
header-dds2
header-dds3

Підтримайте/Support Us

Допомогти у вихованні майбутніх священиків

Ukrainian (Ukraine)English (United Kingdom)

Translate into...

Articles archive

< July 2019 >
Mo Tu We Th Fr Sa Su
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30        

Visits

 Погода в Україні
 
Самбірсько-Дрогобицька єпархія УГКЦ. Історія розвитку і сучасний стан PDF Print E-mail

Остап Черхавський

alt2018 рік є особливим для Самбірсько-Дрогобицької єпархії, адже саме цей рік Декретом владики Ярослава (Приріза) від 14 січня 2018 р. був проголошений роком святкування ювілею з нагоди її 25-ліття. Цей ювілей, за словами владики Ярослава, є чудовою нагодою молитовно скласти Богові подяку за все те, що Його благодаттю вдалося здійснити для зростання нашої єпархії.

Щоб належно скористатися цією нагодою і достойно подякувати Господеві, пропоную вам, дорогі читачі, перегорнути сторінки історії назад у минуле та побачити, як Він у своєму Промислі скеровував хід подій на те, щоб ми сьогодні мали можливість прославляти Його у власній місцевій Церкві. Наша молода єпархія сягає своїм корінням древньої Самбірської єпархії, котра близько 1422 р. з’єдналася з Перемишльським єпископським престолом і отримала назву Перемишльсько-Самбірської. З XVII ст. маємо згадки назви єпархії уже як Перемишльсько- Самбірсько-Сяноцька . Така назва єпархії фігурувала аж до 1947 р. З початком Другої світової війни частина Перемишльської єпархії з єпископською катедрою відійшла до складу Польщі, а інша її частина – до Радянського Союзу. Згодом, після ліквідації Української Греко-Католицької Церкви радянською владою, внаслідок Львівського псевдособору 1946 р., були заарештовані і депортовані правлячий єпископ Йосафат (Коциловський) та його помічник владика Григорій (Лакота). Ці події, а також виселення комуністичними властями у рамках операції «Вісла» українського населення з території єпархії на польські західні й північні землі, суттєво пошкодили структуру Перемишльсько-Самбірсько-Сяноцької єпархії . Лише після послаблення, а згодом і падіння, комуністичного режиму, на початку 1990-х років, у Польщі відродилася Перемишльська єпархія, а згодом – Перемишльсько-Варшавська митрополія. Тим часом в Україні на теренах, що раніше належали до Перемишльської єпархії, створено Сокальсько-Жовківську і Самбірсько-Дрогобицьку єпархії УГКЦ.

Тож після виходу з підпілля і легалізації нашої Церкви Блаженніший Патріарх Мирослав-Іван (Любачівський), її тодішній глава, 12 липня 1993 р. проголосив створення Самбірсько-Дрогобицької єпархії. Адміністратором новоствореної єпархії став блаженної пам’яті владика Юліан (Вороновський), єпископ-помічник Львівської архиєпархії і ректор Вищої духовної семінарії Святого Духа у Львові. У 1994 р. відбулася його інтронізація на правлячого єпископа цієї єпархії. Хіротонію звершив Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Мирослав-Іван у співслужінні інших греко-католицьких єпископів та папського нунція в Україні Архиєпископа Антоніо Франко. Катедрою було обрано парафіяльний храм Пресвятої Трійці у м. Дрогобич .
У 1996 р. декретом владики Юліана в єпархії була створена семінарія під назвою Богословського факультету єпархіального катехитичного інституту Пресвятої Трійці. Вона функціонувала як богословський факультет раніше створеного катехитичного інституту. Його реорганізація відбулась у вересні 2003 р., внаслідок чого виокремився богословський факультет, який і отримав назву Дрогобицької духовної семінарії блаженних священномучеників Северина, Якима та Віталія, єромонахів дрогобицьких, що їх перед тим у Львові беатифікував тепер уже святий папа Іван Павло II.

У 2006 р. було призначено єпископом-помічником Самбірсько-Дрогобицької єпархії ієромонаха Ярослава (Приріза), ЧНІ. Цього ж року у катедральному соборі Пресвятої Трійці відбулася його єпископська хіротонія, яку звершував Глава УГКЦ Патріарх Любомир (Гузар). У 2010 р. владику Ярослава призначено єпископом-коад’ютором єпархії.

У 2011 р. Блаженніший Патріарх Святослав прийняв зречення владики Юліана з уряду єпископа Самбірсько-Дрогобицького. З цього часу владика Юліан став вислуженим єпископом, а владика Ярослав – правлячим архієреєм єпархії. З грудня цього ж року єпархія стає складовою частиною новопроголошеної Львівської митрополії. Також в цей час був проголошений герб Самбірсько-Дрогобицької єпархії, затверджений владикою Юліаном попереднього року . 28 лютого 2013 р. на 77 році життя, 45 році священства, 27 році єпископства відійшов у вічність владика Юліан (Вороновський). Цього року в нашій єпархії споминатимуться п’яті роковини від його смерті.

У 2014 р. у Ватикані повідомлено про те, що Святіший Отець Франциск дав свою згоду на канонічне обрання Синодом Єпископів УГКЦ о. Григорія Комара єпископом-помічником Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ. В серпні цього ж року у катедральному соборі Пресвятої Трійці відбулась єпископська хіротонія владики Григорія. Її очолив Блаженніший Святослав, Глава і Отець УГКЦ у співслужінні владики Ігоря (Возьняка), Митрополита Львівського, владики Ярослава (Приріза), єпископа Самбірсько-Дрогобицького та інших єпископів УГКЦ .
На сьогоднішній день наша єпархія нараховує 230 парафій із 420 громадами, поділених на 20 деканатів у 6 адміністративних районах Львівської області (Дрогобицькому, Мостиському, Самбірському, Сколівському, Старосамбірському, Турківському), в яких душпастирюють понад 280 священнослужителів. Вона активно розвивається у різних напрямках діяльності та служіння. Так, діють такі навчальні заклади, як Дрогобицька духовна семінарія блаженних священномучеників Северина, Якима та Віталія, яка уже більш ніж 20 років виховує у своїх стінах майбутніх священиків, а також Дрогобицький інститут Пресвятої Трійці з катехитичним, дяківським та іконописним факультетами. Також діють єпархіальні комісії різних напрямків, видання та веб-сайти, які є невід’ємною складовою голосу Церкви у сучасності. Благодійний фонд «Карітас СДЄ», всецерковний реабілітаційний центр «Назарет» для алко- та наркозалежних та спільнота для бездомних «Наша хата» є важливими інструментами соціального служіння саме нашої єпархії.

Отже заглянувши в минуле та побачивши сучасний стан нашої Самбірсько-Дрогобицької єпархії, надихнувшись її історією, продовжуймо наполегливо працювати над розвитком Христової Церкви в Україні. Всеціло долучаймося до її життя, щоб стати гідними наступниками тих, які протягом століть дорогою ціною боролися за право вільно молитися Богові.

Остап ЧЕРХАВСЬКИЙ, Самбірсько-Дрогобицька єпархія УГКЦ. Історія розвитку і сучасний стан // СЛОВО № 1 (73)