... Ікона як підручник для християнського подружжя
header-dds1
header-dds2
header-dds3

Підтримайте/Support Us

Допомогти у вихованні майбутніх священиків

Ukrainian (Ukraine)English (United Kingdom)

Перекласти на...

Найпопулярніше

АРХІВ СТАТЕЙ

< січня 2017 >
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
            1
2 3 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Наші відвідувачі

 Погода в Україні
 
Ікона як підручник для християнського подружжя PDF Друкувати Електронна адреса

Василь САЛІЙ

altІснує безліч книг, в яких на сотнях сторінок описано, що таке любов між чоловіком і жінкою, яким повинно бути досконале християнське подружжя, як мають виглядати стосунки у сім'ї. Важко повірити, однак уся ця інформація може бути поміщеною на одній іконі! Її сюжет, персонажі, численні символи допоможуть молільнику заглибитись у таємницю подружньої любові, споглянути приклад досконалих взаємин, знайти відповідь на чимало запитань, що виникають у ході сімейного співжиття. Ікона, про яку йдеться, носить назву «Зачаття Пресвятої Богородиці святою Анною».

Зустріч

Ця ікона також відома під іншою назвою – «Зустріч Йоакима й Анни». Однак, щоб зрозуміти її контекст, слід поглянути на події, що передували цій зустрічі. Йоаким і Анна – батьки Богородиці, подружжя, яке у злагоді проживало неподалік Овечих воріт Єрусалима. Подруги дожили до глибокої старості не маючи дітей. Бездітність у древньому Ізраїлі вважалась карою за гріхи, прокляттям. Йоаким був священиком. Одного разу первосвященик не прийняв дари, які Йоаким намагався принести в жертву Богові. Це так засмутило Йоакима, що він у великому смутку пішов у пустелю, де 40 днів провів у пості та молитві. В цей же час і Анна не переставала взивати зі сльозами до Господа, щоб позбавив її такої ганьби. Щира молитва святих подругів була почута: до кожного з них окремо з'являється ангел, який сповіщає, що у них народиться дочка.
З великою радістю у серці вони поспішають назустріч один одному і нарешті зустрічаються. Покривало Анни все ще розвівається позаду. Вона ніжно обіймає свого чоловіка за шию, немов намагається пригорнути до серця. Йоаким настільки схвильований, що ледь не наступає Анні на ногу. Він обіймає дружину, вітає її з великим даром, який вона отримала від Бога. Обоє щасливі, виглядають майже молодими. Одежа червоного кольору підкреслює їх невимовну радість. Ікона випромінює досконалу любов та показує єдність чоловіка і жінки. Обоє єдиним серцем переживають піднесення, як ще зовсім недавно разом долали глибокий смуток. На деяких іконах зустріч відбувається на фоні подружнього ложа, що говорить про святість інтимних стосунків. Ікона також демонструє вірність Йоакима своїй дружині, адже, згідно юдейських законів, він мав право покинути свою бездітну дружину і одружитися з іншою.

Очікування таємниці

Позаду подружжя бачимо два будинки. Будинок, що знаходиться ліворуч, належить Йоакимові, а той, що праворуч, – Анні. Входи до обох будинків широко відкриті, немає дверей, віконниць, однак те, що в них всередині, покрите пеленою темряви. Темрява символізує священність, недоступність, вказує на таємницю, яка прихована від сторонніх очей. Слід спочатку втихомирити свої почуття, щоб могти цю таємницю відкрити. Заслона темряви повинна допомогти це зробити, підготувати нас, зробити спроможними збагнути незбагненну тайну.
Біля будинку Анни бачимо невелику прибудову-ротонду, яка символізує немовля. Дах більшого будинку спадаючи донизу немов хоче вкрити ротонду, огорнути своїм захистом.

Притча про два будинки

Щоб передати єдність чоловіка та жінки, ікона нам нагадує притчу про два будинки. Один з них репрезентує чоловіка, інший – жінку. Вони різні на вигляд, але рівні за гідністю, разом дахами ніби линуть до неба. Обидва зведені на спільній основі, яка нагадує царський престол. Спільна основа вказує, що у шлюбі чоловік і жінка є абсолютною єдністю.
Єдність все ж не є однаковістю. Будинки відрізняються, кожен має свої унікальні особливості. Будинок чоловіка яскравішої барви, вхід до нього виглядає вищим і оздоблений карнизами в царському стилі. Будинок жінки має скромніший вигляд, не такий яскравий. Чоловік як птах-самець, що потребує світла, кольору, щоб привернути до себе увагу. Жінка ж не потребує прикрас, щоб бути в центрі уваги. Широке покривало з червоного шовку, огортаючи дахи обох будинків, поєднує їх в один підкреслюючи, що відмінності між чоловіком і жінкою не породжують суперечностей, а лише доповнюють одне одного.
Таким чином, маємо прекрасний приклад досконалого подружжя, побудованого на любові, довірі, вірності, єдності, вмінні приймати подруга таким, яким він є, основою якого є Господь Бог.

Василь САЛІЙ. Ікона як підручник для християнського подружжя//СЛОВО № 4 (64) 2015-2016. с.6